Teisipäeval, 11. aprillil toimus Tartu Forseliuse koolis loodusainete võistlus “100 minutit Ahhaad”. Sellest võtsid osa 13 tiimi, millest Elva Gümnaasiumi tiim võitis tubli 5. koha. Tiimi liikmed olid 8. d klassi õpilased Uku Veli Õunapuu, Kert Karjus, Kristjan Vaher ja Kärt Hanni.

Võistlusel tuli läbida erinevate loodusainete töötoad (füüsika, keemia, bioloogia, geograafia). Kokku oli viis erinevat töötuba. Aega iga töötoa lahendamiseks oli antud 20 minutit.

Alustuseks jagati igale tiimile lipikud, millel oli kirjas töötubade järjekord. Meie tiimi esimeseks töötoaks osutus Quizizz loodusteaduste ajaloo kohta. Mäng läks hästi ja pakkus põnevust.

Järgmiseks liikusime bioloogia töötuppa, kus pidime määrama iseloomustuste abil erinevaid Eesti aasta loomi. Veel pidime liigitama putukaid ja määrama taimi. See töötuba läks väga edukalt ning kõik vastused osutusid õigeks!

Järgmiseks liikusime füüsika töötuppa, milles pidime vastama energia ja töö küsimustele ning pidime ehitama katapuldi laual etteantud jäätisepulkadest, kummipaeltest, papitükkidest, puupulkadest ja kuumast liimist. Katapuldi eesmärk oli heita plastiliinist pall viie punkti tsoonis võimalikult kaugele. Meil õnnestus lennutada pall neli punkti toova tsooni. Kui füüsika töötuba sai tehtud, liikusime geograafia töötuppa, milles pidime tegema katse soojuspaisumise kohat. Katse hüpoteesiks sai püstitatud see, et kui vett soojendada, tõuseb see läbi suletud pudelis oleva kõrre üles. Katse toimis, kui kohendasime veidi pudeli suu suletust ja saime ka katse hüpoteesi kinnitada ja lahti seletada katse toimimise.

Viimaseks töötoaks jäi meile keemia töötuba. See osutus meile kõige keerulisemaks, sest pidime tööd tegema laboris. Kuna meie koolis hetkel keemia laborit pole, siis pidime hoolikalt mõtlema ja kasutama oma teoreetilisi teadmisi. Esmalt liigitasime katsevahendid ja selle abil saime panna paika katse etapid. Katseks tuli eraldada klaasis olevad vesi, sool, liiv ja süsi. Kui saime söe, liiva ja soolvee eraldatud, tuli veel eraldada vesi ja sool. Selle peale tulime kõige viimasena ja taipasime appi võtta klaasi tüki, soolvett kuumutada ja veeaur klaasile koguda.

Kokkuvõtteks saavutatud 5. kohaga olime rahul. Kosutuseks sõime veel kringlit ja jõime teed.

Kärt Hanni

8d klass