Püsime terved

Meie heale tervisele panevad aluse piisav liikumine, mõnusad suhted end ümbritsevate inimestega ning erinevad tunded, mida kogeme, tasakaalustatud toitumine ja puhkus. Suurepäraseid nippe, kuidas leida tasakaalu vaimse tervise ja füüsilise liikumise vahel leiab peaasi.ee kodulehelt.

Liikumine

Elva Gümnaasium on Liikuma Kutsuv Kool, mis tähendab, et meie eesmärgiks on kujundada igapäevaselt õpilaste liikumisharjumusi. Distantsõppe perioodil liitus Elva Gümnaasiumi koolipere SA Elva Kultuur ja Sport algatatud väljakutsega koguda 2021. aasta jooksul miljon liikuvat kilomeetrit. Kehalise kasvatuse õpetajad on loonud õppevideo, mis selgitab, kuidas aktsiooniga liituda. Elva Miljonist on kujunenud mõnus motivaator nii õpilastele, lapsevanematele kui ka õpetajatele iga päev värskes õhus aktiivselt liikuda.

Kevadiste viiruselevikute tõkestamisek on suurepärane võimalus tunde õues läbi viia. Ägedaid ideid jagab TÜ Liikumislabor iganädalaselt sotsiaalmeedia kanalites ning kutsub õpetajaid tunde õues läbi viima.

Toitumine

Uuringud näitavad, et Eesti kooliõpilaste toidulaud on tasakaalustamata – süüakse liiga vähe köögi- ja puuvilju, teravilju ning pähkleid-seemneid. Taimne Teisipäev aitab koostöös hariduasasutustega õpilastel tervislikumalt toituda! Elva Gümnaasium on liitunud Taimse Teisipäeva programmiga. Koostöös leitakse võimalusi õpilastes kujundada tasakaalustatud toitumise harjumusi. Käesoleva kevadperioodi jooksul on vabatahtlikud viinud läbi kokku kümnele klassile (osales ligikaudu 200 õpilast 1.-11. klassist) veebitunni, milles selgitati igale vanuseastmele sobival viisil toitumisega seotud otsuste mõju nii enda tervisele kui ka loodusele. Samuti on kooli toitlustaja SA Elva Teenused võtnud eesmärgiks pakkuda järk-järgulisel üleminekul üks kord nädalas taimset toitu, et avardada õpilaste maitsemeelt ning mitmekesistada toidu valikut.

Vaimne tervis

Hoia oma päev tasakaalus. Selleks, et vaimne pingutus vahelduseks füüsilise liikumisega, on palju erinevaid võimalusi. Meie aju ei suuda järjest üle 30 minuti ühele tegevusele keskenduda, seega peaksime umbes sellise intervalliga oma silmad ekraanilt tõstma ja lühikese pausi tegema – piisab juba poolest minutist.

Mõtle positiivselt ja korrasta oma tegevused tähtsuse järgi. Mõtteviis või vastamismall “mul ei ole aega” asendada “see ei ole minu prioriteet”. Leia iga päeva lõpus vähemalt üks asi, millega sa hästi hakkama said ja tunnusta ennast mõttes selle eest. Märka end ümbritsevate inimeste tugevusi ning supervõimeid – meil kõigil on need olemas! Mõtle, mille eest oled tänulik. See kõik aitab ajus rahulolu tunnet äratada ning sul on kergem edasi liikuda.

Leia enesearengu võimalusi – see on ülimalt rahuldust pakkuv ning silmaringi avardav. Näiteks võid teha endaga kokkuleppe, et loed igal õhtul vähemalt 30 minutit kas eneseabi, eluloo, erialast või ilukirjanduslikku teost. Oled sa kunagi kuulanud podcasti Õpime Koos

Vaikuseminutid MTÜ

Ressursid helgema enesetunde loomiseks:

Kas teadsid, et vaimse tervise vitamiinide kampaania käigus lõime me palju praktilisi materjale, mis on nüüd kokku koondatud meie kodulehele? Leiad siit 5 postrit tõhusate nippidega eri teemadel, ühe praktilise artikli kurnatuse lehtri vältimisest, 7 lühivideot meie harjutustega ning ühe tasuta minikoolituse. Ole lahke kasutama ja jagama!

Lasteabi ja Tark Vanem

Praegune aeg on keeruline – Sul on mitmeid rolle, mida täita, ja kõik justkui ootavad midagi.

Töökohustused, laste eest hoolitsemine, majapidamistööd, paarisuhe, võib-olla ka mure lähedase pärast – Sind peab jätkuma kõigi ja kõige jaoks. Aga kuidas Sul endal läheb? Kuidas Sul päriselt läheb?

Kutsume Sind üles kõige keskel märkama ka iseennast ja oma vajadusi.

Lasteabi pakub tuge mure või segaduse korral. Helista 116 111, kirjuta info@lasteabi.ee või vestle www.lasteabi.ee kaudu.

Veebilehelt www.tarkvanem.ee leiad infot laste kasvatamise kohta ja nippe, kuidas iseennast hoida ja toetada.

Elva Gümnaasiumi tunnuslause

Teadmised on igihaljad