Reporter:  Lenel Karu: Postimehe artikkel

Elva gümnaasiumi miniteadusfestivali võidutööks valiti 3. klassi õpilase Adeele Kamsi loodusteemaline projekt «Karpkala», mida on võimalik edaspidi kasutada õppevideona kalade õppimisel pea igas kooliastmes.

Juba neljandat korda astusid juuni esimeses pooles Elva gümnaasiumi miniteadusfestivalil õpetaja rolli esimese ja teise kooliastme õpilased. Kui tavaliselt on üritus pannud kihama kogu koolimaja, siis sel aastal toimus festival esimest korda veebis.

Idee tuua Elva gümnaasiumisse miniteadusfestival, tekkis kooli kahe õpetaja, Külli Koroli ja Evelin Toome eestvedamisel, keda inspireeris mitu aastat tagasi vabariiklik õpilaste teadusfestivalil Tallinnas. Kuna Elva koolis on juba neli aastat tegutsenud miniteaduskool, tundus mõte õpetajatele loogiline ning ideele pani õla alla kogu koolimaja pere. «Miniteadusfestivaliga said esimese kooliastme õpilased oma huvitavaid projekte teistele klassi- ja koolikaaslastele näidata. Muu hulgas oli tore see, et kaasa aitasid lapsevanemad eri eluvaldkondadest,» rääkis Evelin Toom. Tema sõnul pani festival proovile ka õpetajate digipädevuse.

Esimese kooliastme õpilaste tööd valmisid videodena, aga teise kooliastme õpilaste töötubades said huvilised ise eemalt kaasa teha. Oluline oli see, et teemad, mis lapsed valisid, oleksid vastavuses kooli ainekavadega. Nii lahendati veebi vahendusel spordi-, loovuse-, muusika-, matemaatika-, erinevate keelte ja teadusega seotud ülesandeid. Tavapärasest põnevamad olid näiteks toidu valmistamine, türgi keele õppimine või kendama trikkide sooritamine. «Huvitav oli näiteks vaadata, kuidas neljanda klassi tüdrukud õpetasid valmistama itaaliapärast magustoitu tiramisu või üks poiss näitas, kuidas keeta uhhaad,» meenutas Toom.

Elva gümnaasiumi miniteadusfestivali võidutööks valiti 3. klassi õpilase Adeele Kamsi loodusteemaline projekt «Karpkala», mida on võimalik Evelin Toome sõnul edaspidi kasutada õppevideona kalade õppimisel pea igas kooliastmes. Teise koha saavutas Robin Rinne (1. klass) «Enda tehtud onn kodumetsas» ja Iris Lee Mills (1. klass) «Isevalmistatud arvutimäng» ning pronksi vääriliseks tuli Dave-Thomas Thomson (3. klass)  «Lehtsalati kasvatamine erineval viisil», Kalle Kreitsberg (3. klass) «Kurgiseemne katse» ja Kristella Tennokese (1. klass) «Mull mulli sees» tööd.

PUBLIKULEMMIKUD 2020. Võidutöid on võimalik vaadata siit:
1. koht –  Adeele Kams (3.b) “Karpkala”
2. koht –  Robin Rinne (1.c) “Enda tehtud onn kodumetsas”
2. koht –  Iris Lee Mills (1.c) “Isevalmistatud arvutimäng”
3. koht –  Dave-Thomas Thomson (3.b)  “Lehtsalati kasvatamine erineval viisil”
3. koht –  Kalle Kreitsberg (3.c) “Kurgiseemne katse”
3. koht –  Kristella Tennokese (1.c) “Mull mulli sees”