111 aastat tagasi, aastal 1913 saadi luba Elvas kooli avamiseks ning linnakodanik Vasara majas alustas tegevust Elva 2-klassiline Ministeeriumikool. Kool tegutses 10 aasta vältel erinevates üürimajades. 16. novembril aastal 1924 toimus Elva Postijaama hoonest ümberehitatud koolimaja avamine ja pühitsemine. Sellest tähtpäevast peale tähistatakse Elva kooli aastapäeva 16. novembril.
1. septembril 1945 sai kool nimeks Elva Keskkool. 1958 lõpetas X lend ja selle tähistamiseks tehti ka esimene koolimärk. Inna-Inga Kalmus (36. lend) otsis üles Elva Keskkooli 10. lennu vilistlase Reet Kard’i (Tamm) sünd. 1940, kes lõpetas Elva Keskkooli 1958. aastal. Reet Kard meenutas, kuidas vilistlasmärk oma kujunduse sai. Märgi lugu sai alguse aastal 1957, kui 9. lend soovis endale tellida koolimärgi. See märk erines pisut märgist, mille tegi endale 10. lend ja millest sai edaspidi Elva Keskkooli vilistasmärk pikkadeks aastateks. Reet Kard meenutab: “Olles 10. klassis, oli meie klassijuhatajaks Moidela Tõnisson, kelle ajal hakkasime me vilistlasmärgi peale mõtlema. Koolis oli ideekavandite konkurss ja minu kavandatud märk läks kümnendal lennul kasutusse. Märgi kavadi kujundamisele aitas kaasa minu ema, kes oli Mäe-Arbi talu omanik, praegune Arbimäe.” Mäe-Arbi talu maadel asub Elva linna sümbolpuu Arbi mänd, mistõttu saigi see oluline puu kujundatud Elva Keskkooli vilistlasmärgile. Märk oli tehtud hõbedast.
Ka edaspidi said lennud sarnased kooli lõpumärgid, mille kool tellis, aga lõpetajatel endil tuli see välja osta. Märgi algkuju ja materjal – hõbe säilis, küll aga muudeti igal aastal lennu numbrit ja aastat. Algselt oli märk ketiga ja kinnitati nööpnõelaga rinda. Hiljem oli kasutusel ka keermega kinnitus ja haaknõelaga rinda kinnitamise võimalus.
Kui koolid 1987. aastal seoses uue koolimaja valmimisega lahku läksid, siis 2. Keskkool tegi isegi oma märgi, mis aga ka erilist populaarsust ei saavutanud ja sinna see jäigi. Sümbolina siiski märk säilis ja oli kaunistusena lõpuaktustel ikka väljas.
2013. aastal, kui kool tähistas oma 100. sünnipäeva, siis kingiti kõigile peost osavõtjatele algse kujundusega koolimärk, küll mitte hõbedast. Nüüd, kui kool valmistub tähistama oma 111. sünnipäeva, tegi Inna-Inga Kalmus ettepaneku vilistlasmärk taastada. “Olen tõeline optimist ja loodan, et minu idee abiturentidele uuesti Elva Gümnaasiumi lõpetamisel vanade traditsioonide kohaselt märk rinda sättida saab teoks.” Tiit Ustav rõhutab, et märgi traditsiooni taastamiseks peaks koostama ka statuudi, sest esialgne on ajaloo hämarustesse kadunud.
Elva kooli 111 vilistlspeol saavad taas kõik osalejad endale meeneks vilistlasmärgi. Täname südamest Are Altraja, tänu kellele märk kõikide oseljateni jõuab ning Inna-Inga Kalmust ja Tiit Ustavit, kes vilistlasmärgi lugu uurisid.