Elva vallas tunnustati möödunud nädalal 2020. aasta parimaid spordis. 19 kategooria ja 87 kandidaadi seast paistis silma männilinnas 23 aastat kergejõustikku edendanud Margit Aidla, kes valiti aasta spordihingeks.

11. veebruari õhtul ei saanud sisetingimustes spordiaasta parimaid tänada, mistõttu koguneti pidulikuks sündmuseks Arbi järve äärde. «Eriti uhke on tunnustada sportlasi aastal, mil andsime üle Eesti sportlikema omavalitsuse tiitli ja võtsime vastu Euroopa spordilinna tiitli,» rääkis Elva abivallavanem Marika Saar. ​

Karges pakases peetud tunnustusõhtu

Käredas külmas kohapeal viibinud Elva valla spordijuht Madis Šumanov oli õnnelik, et inimesi saabus võrdlemisi palju. «Eelmine aasta oli kõigile keeruline, samas huvitav ja omamoodi vaimu vastupidavuse treening. Eeskujuks olemiseks tuli muuta tavasid ja rutiini ning olla üksteisele toeks,» nentis Šumanov.

Eeskujuks olemine on ka aasta spordihingeks valitud Margit Aidla selge siht. Sellist tiitlit ta siiski ei oodanud. «Detsembris kirjutas mulle üks lapsevanem, uuris õpilaste tulemusi ja küsis küsimusi. Sain aru, et ta tahab mind ilmselt aasta treeneri kandidaadiks esitada,» meenutas Aidla.

«Mõni aeg hiljem tuli valla tubli sportlane Ergo Tamm minu juurde ja soovis õnne, et tulin rahvahääletuses parimaks kahes kategoorias,» rääkis Tamm. Alles siis sai Aidla teada, et ta kandidatuur on üles seatud veel ühes kategoorias. «Hea meel, et nii läks, sest aasta treeneriks valitud Karl Kontor tegi laskjatega suurepärase hooaja,» tõdes ta.

Margit Aidla on Elvas kergejõustikku edendanud 23 aastat.FOTO: Kristjan Teedema

Kõik trennilapsed on võrdsed

Aidla ei mõtle sugugi iga päev sellele, et ta oleks kuidagi eriline, sest sport on olnud tema elu loomulik osa juba teise klassi kergejõustikutreeningutest saati. «Mulle on oluline olla eeskuju ehk teha ise sporti, õpetada noori, olla vahel psühholoog ning toetada lapsevanemaid,» loetles Aidla. Kogu panustatud energia saab ta enda sõnul treeningutelt kuhjaga tagasi. «Suurim rõõm ongi trennilapsed ja nende pered, kellega käime võistlustel. Noored teevad sporti südamest ja minule on nad kõik võrdsed,» selgitas Aidla.

Liiga palju on ta kõrvalt näinud negatiivset tagasisidet sportlastele, mis aga tapab nende motivatsiooni. «Minu mõte on suunata ja öelda välja, mis on valesti, aga säilitada sportlases rõõm jätkata,» sõnas Aidla. Ta jõudis treeneriameti juurde Elvas 1997. aastal, kui jäi lapsega koju.

«Sain kohe aru, et Elva on õige koht. Ja sport on nii põnev, sest iga päev toimub midagi erinevat,» lisas ta. Elva vallas tunneb Aidla, et konkurents pole nii verejanuline kui mõnes suuremas linnas ning igaüks saab teha oma asja.

Mõni vald alles valib parimaid sportlasi

Igas vallas 2020. aasta parimaid sportlasi välja ei selgitatud, mõnel pool ootab nende tunnustamine veel ees.

Nõo, Tartu ja Peipsiääre vallas tunnustusüritust ei korraldatud. Tartu linnas valiti spordivaldkonna parimad juba detsembris. Kastre vallas selguvad sel nädalal kolm spordi Tuleviku Tähte ning hõbemärkide saajad.

Jõgeva vallas tunnustatakse sel reedel rahalise auhinna ja tänukirjaga kõiki sportlasi, kes on saanud medalikohti Eesti meistrivõistlustel või kõrgematel tiitlivõistlustel. Tänu­üritus toimub Jõgeva linna staadioni uisuväljakul nii Mustvee, Põltsamaa kui Jõgeva valla parimatele sportlastele. 

Elva valla 2020. aasta parimad spordivaldkonnas:

Aasta naissportlane: Tuuli Kübarsepp (laskmine, Elva laskespordiklubi)

Aasta meessportlane: Kristjan Ilves (kahevõistlus, Elva suusaklubi)

Aasta neiu vanuseklassis kuni 12 aastat: Rahel Mäe (kergejõustik, Elva spordiliit ja Elva kergejõustikukool)

Aasta neiu vanuseklassis 13–14.a: Sandra Movits (kergejõustik, Elva spordiliit ja Elva kergejõustikukool)

Aasta neiu vanuseklassis 15–16.a: Emily Hermann (ilu- ja rühmavõimlemine, spordiklubi Airi)

Aasta neiu vanuseklassis 17–18.a: Marleen Riisaar (laskmine, Elva laskespordiklubi). 

Aasta noormees vanuseklassis kuni 12 aastat: Keir-Christian Sugul (kabe)

Aasta noormees vanuseklassis 13–14.a: Aleksander Tigane (jalgpall, FC Elva)

Aasta noormees vanuseklassis 15–16.a: Markus Villako (judo, Do)

Aasta noormees vanuseklassis 17–18.a: Alex Arthur Märtmaa (ujumine, Ujumine spordiklubi MTÜ). 

Aasta naisjuunior: Ana-Lina Perk (jõutõstmine, SK Jõusport; Eesti juunioride MV klassikalises jõutõstmises 2020 kaalukategoorias 84+ kg I koht, Eesti täiskasvanute MV klassikalises jõutõstmises 2020 kaalukategoorias 84+ kg I koht)

Aasta meesjuunior: Andreas Ilves (kahevõistlus, Elva suusaklubi; 2020 Eesti meistrivõistlustel I koht, juuniorite MM 2020 Oberwiesenthal 23. koht). 

Aasta naisveteran: Kaire Elias (jõutõstmine, SK Jõusport; muu seas Eesti MV jõurajal 2020 naisveteranide I koht, Tartumaa MV sangpommispordis 2020 täiskasvanute I koht)

Aasta meesveteran: Janno Pärt (laskesuusatamine, Kagu Biathlon; Winter World Masters Games Biathlon’i M45 klassi I koht). 

Aasta treener: Karl Kontor (Elva laskespordiklubi), kelle juhendamisel on toodud Eesti meistrivõistlustelt ja Euroopa karikavõistlustelt kokku 50 tiitlivõistluste medalit. 

Aasta võistkond: Elva laskespordiklubi LSK I naiskond koosseisus Mariette Pennar, Marleen Riisaar ja Nathalie Lessing. Naiskond saavutas eelmisel aastal Eesti noorte meistrivõistlustel I koha. 

Aasta sporditegu: Elva Elamusjooks, mis toimus möödunud aastal esimest korda ja võeti võistlejate poolt väga hästi vastu. Jooksust võttis osa umbes 90 inimest. Elamusjooksu pikkus ja raskusaste olid läbitavad ka mittejooksjatele ning jooks jättis paljude hinge elamuse pikaks ajaks. 

Aasta spordisõber: Are Altraja, kes on FC Elva juhatuse liige ning üks asutajatest. Are Altraja panustab igal aastal Elva spordiüritustesse oma erinevate ettevõtete kaudu ning on FC Elva üks suurimaid toetajaid ja nõuandjaid. 

Aasta spordihing: Margit Aidla, kes on 23 aastat panustanud pühendunult Elva noortespordi arengusse, olnud aastaid kehalise kasvatuse õpetaja Elva gümnaasiumis ning vedanud eest Elva kergejõustikku. Treenib üksinda kergejõustiku nelja treeninggruppi ja on treeneriks üle 60-le noorele, korraldab Elvas igal aastal mitmeid kergejõustikuvõistlusi.