On koolide lõpetamise aeg ja Elva Gümnaasiumi abiturient Kristi Madi on üks paljudest, kelle üks vahefiniš saab neil päevil kuldse lõpu. Ees ootab uus väljakutse, Tartu Ülikool. Häid õpitulemusi on Kristi näidanud pidevalt, nii pälvis ta mullu Elva Gümnaasiumi parima õpilasuurimuse eest Elva Õppejõudude Kogu 300-eurose preemia. Tema uurimustöö teemaks oli “Õpilaste ja õpetajate väärtushinnangud Elva Gümnaasiumis”.
Ka on ta pälvinud Elva Gümnaasiumi stardistipendiumi, mis määratakse põhikooli kiitusega lõpetanud ja Elva Gümnaasiumis õppuriteed alustanule. Lisaks veel õpilasstipendiumid jooksvate tulemuste eest.
Üks oluline etapp noore inimese elus saab jaanipäeva järel läbi. “Ikka on kurb tunne. Nende aastatega said õpetajad omaseks, klassikaaslased olid toredad. Kogu elu on Elvas oldud. Kõik on tuttav,” rääkis tänavune kuldmedalist Kristi Madi. Õppimine on neiul veres. Algus läks hästi, hoog tuli sisse ja kõik sujus lõpuni välja. Kolme aasta jooksul lipsas hinnetesse sisse mõni neli. Matemaatikaga tuli natuke rohkempingutada, aga siingi tuli kokkuvõttes hindeks “viis”.
Kristi Madi mullu augustis Verevi Motellis parima õpilasuurimuse eest Õppejõudude Kogu preemiat vastu võttes.
Aga milline aine ei meeldinud või valmistas raskusi? “Ajalugu oli raskem. Seal on nii palju aastaarve, mida kõike peab meeles pidama. Mõned tuli suisa pähe tuupida. Muidugi jäid lõpuks kõik aastaarvud meelde. Gümnaasiumis on ajalooga natuke kummaline seis. Terake siit ja teine sealt, kokkuvõttes ei saagi aru, mis see ajalugu on,” rääkis vastne medalist.
Küsimusele lemmikainete kohta vastas Kristi, et eks iga aine oli omamoodi huvitav. “Mulle meeldis füüsika, õpetaja pärast. Janno Mäeotsa suutis selle nii huvitavaks teha. Kahju ainult, et ta meid ühe aasta õpetas,” tunnustas Kristi.
Kristile meeldib loomingulisus ja loovus. Kindlasti oli gümnaasiumis üks lemmikaine kunstiõpetus. Neiule meeldib maalimine ja joonistamine. Gümnaasiumis sai valitudhumanitaaralade suund. “Meil olid draamatunnid, palju oli kirjandust ja õppisime keeli. Mul oli võimalus valida ka C võõrkeel – kas saksa või soome. Kuna saksa keelt olin õppinud ja inglise keel oli teine võõrkeel, siis langes valik soome keele kasuks. Ega see keel mööda külge maha jookse. Soome keelt läheb Eestis palju tarvis. Sellega saab tulevikus leiba teenida,“ arutles Kristi Madi.
Fotod: Vambola Paavo. Kooliajast jäävad Kristi Madile meelde esimene õpetaja Pille Rebane, klassijuhataja Merike Allik ja füüsikaõpetaja Janno Mäeotsa. Tore aeg oli!
Tänavustele gümnaasiumi – ja kõrgkoolilõpetajatele oli kevad eriline. Elu lõpuni jääb meelde koroona.Kõik käis Kristi sõnul kiiresti. “Klassijuhataja rääkis, et olukord on selline – keeruline, kool võidakse kinni panna. Meil oli jäänud klassiga koos olla veelkaks kuud. Lõpuks olid plaanidki tehtud, ent kõik läks vastu taevast.”
Kaks kuud kodus õppimist oli tema sõnul raske aeg, paljuski harjumatu. Keeruline oli keskenduda. Tunnis andsid endast maksimumi, aga kodus tegid ikka väikese pausi, näiteks rääkisid ülikoolis käiva õega. Kristi tunnistab, et veebis oli matemaatikat päris raske õppida. Endale oli vaja uut motivatsiooni. “Palju pidi ennast sundima,” tunnistab Kristi.
Riigieksamite tulemusi noored veel ei tea. Need selguvad 30. juuniks. “Minu medalit need tulemused ei mõjuta. Olulisemad on koondhinded ja need tulevad viied,” räägib Kristi.
Eksamid tegid noored koos, aulas istus terve klass. Hea oli näha klassikaaslasi, kellega polnud mitu kuud kohtutud. Eksamid läksid kenasti. “Võib-olla eesti keel oli raskem, sest tuli kuus tundi paigal olla ilma pausita. Pidin ennast kokku võtma. Aga midagi keerulist ei olnud. Ka matemaatika ei olnud probleem. Ülesanded olid tuttavad,” rääkis Kristi.
Pärimisele, kuhu siis edasi, vastas Kristi – ikka kõrgkooli. Tartusse muidugi. “See on Elvale lähedal, saab kodust käia. Otsus on langetatud. Veidi saab pärast lõpetamist ja riigieksamite tulemuste teada saamist puhata ja siis tulebki dokumendid ülikoolianda.”Valitavat eriala ei tahtnud Kristi veel välja öelda.Elva Gümnaasiumis on lõpuaktus täna, 25. juunil.