18. oktoobril toimus Elva Gümnaasiumis põnev õpilasvõistlus “Noored Insenerid”, mille korraldamist toetasid Eesti Teadushuvihariduse Liit ning Haridus-  ja Teadusministeerium. Mõõtu võtsid omavahel Valgamaa ja Tartumaa 4.-6. klassi õpilased. Võistlus tõi kokku 13 neljaliikmelist meeskonda. Esindatud oli Pühajärve Põhikool, Rõngu Keskkool, Rannu Kool, Sillaotsa Kool ja Elva Gümnaasium. Noored insenerid panid proovile teadmised nii loodus-, täppisteaduste kui ka tehnoloogia valdkonnas. 


Esimeseks ülesandeks oli kavandada ja ehitada iseliikuv sõiduk, mis suudab liikuda sirgjooneliselt. Võidab meeskond, kelle masin veereb kõige kaugemale.  

Teiseks ülesandeks oli ehitada piiratud ressurssidega võimalikult kõrge pabertorn. Kasutada oli meeskonnal vaid 20 paberilehte ja paberteip. Sillaotsa Kooli ehitatud pabertorn paistis silma stabiilsuse ja materjalide tõhusa kasutuse poolest. Torni pikkuseks mõõdeti 2m ja 29cm.   

Kolmas blokk koosnes viske- ja heitealadest. Kõrreviske ülesanne andis noortele inseneridele võimaluse uurida, kuidas massi jaotumine ja aerodünaamilised omadused mõjutavad kõrre käitumist. Katsetuste tulemusel tuli kohandada rõngaslenduri disani ning parandada lennuomadusi. 

Heitevõistluseks tuli meeskonnal kavandada katapult. Läbi katsetuste tajusid õpilased, kuidas mõjutab tulemust katapuldi stabiilsus, hoova pikkus, heite nurk ja lendava objekti mass.

Keerukaimaks ja emotsionaalseimaks ülesandeks osutus klotsikoristus. Esmalt tuli võistlejatel konstrueerida kerarobotile nutikas sahk, millega saaks tõhusalt klotse liigutada. Enne võistlust said kõik meeskonnad katsetada, kuidas muudab keraroboti juhitavust loodud konstruktsioon. 

Praktiline ja põnevaid väljakutseid pakkuv päev lõppes kõigi osalejate tänamise ja tublimate tunnustamisega.

Elagu teadushuvi!