Märtsis 2020 toimunud astronoomiateemalise videovõistluse Spacetube pidulik autasustamine ja tänuüritus oli alles nüüd, 28. novembril Tartu tähetornis. Vastavalt riigis kehtestatud reeglitele olid auhinnatseremoonial osalejad maskides, hajutatud ja tegevused tähetornis toimusid kahes rühmas.

Meile tutvustati Tähetornis olevat esimest Fraunhoferi läätsteleskoop, mis oli oli oma aja parim teleskoop, millega mõõdeti esmakordselt tähe täpset kaugust Maast. Tartusse jõudis see teleskoop Saksamaalt 1824. aastal. Tähetorni kõige kõrgemal korrusel oli 1911. aastast pärit Zeissi refraktor, millega uuriti kahe maailmasõja vahel Neptuuni heleduse muutumist ja tehti teisi vaatlusi. Pärast restaureerimist 1994. aastal kasutatakse seda teleskoopi Tartu tähetornis planeetide ja tähistaeva vaatluseks. Saime teada, et  astronoom F.G.W. Struve viis oma tegevusega Tartu tähetorni Euroopa parimate hulka. Võimalus oli osaleda ka planetaariumietendusel.

Sissejuhatavale ekskursioonile järgnes pidulik auhinnatseremoonia, kus oli võimalus pea 10 kuud hiljem kätte saada hõbedane astronaudi trofee ja teise koha auhinnad. Meie kooli õpilased Gerlinde Vallikivi (7.c) ja Liisa Aunap (8.a) said auhinnaks astronaudi hõbedase trofee, pääsmed AHHAA teaduskeskussesse, lauamängu, ajakiri “Horisont” aastatellimuse ning aerofotod mõlema õpilase kodukohast.

Kõik konkursil osalenud Eesti õpilastevideod. Olime 11 osalejast publikuhääletajate võitjad, kuid seekord jäi meil peaauhind VIP-külastus Euroopa Kosmoseagentuuri saamata, sest ainult üks video oli meist parem. Kuid eriolukorraga maailmas polekski see olnud seekord võimalik. Suur tänu kõikidele abilistele video valmimisel ja kõikidele hääletajatele!