Elva Gümnaasiumis on olnud teadust, meisterdamist ja katsetamist täis nädal. Kohe esmaspäeval tegi 1. c klassi õpetaja Sirje Ruus koos õpilastega ettevalmistused kogu nädala vältel vaadeldavale katsele. Lapsed segasid kokku vee ja toiduvärvi tekitades nelja erineva värvi veega klaasid, kuhu pandi valged krüsanteemid ja hiina kapsa lehed. Võrdluseks paigutati nende kõrvale puhta veega klaas koos samade taimedega. Äge oli jälgida, kuidas õpilased käisid iseseisvalt ja koos õpetajatega koridoris üles pandud võluvee katset korduvalt uurimas.

Põnevaid töötubasid pakkusid ka õpilased. Populaarsed teema õpilaste, kes on valmis õpitubasid ette valmistama, seas on voltimine, küpsetamine ja erinevad põnevad katsed.  Õppimine läbi õpetamiskogemuse on hindamatu väärtusega. Julgeme kõikidele koolidele soovitada õpilaselt-õpilasele töötubasid – need on arendavad, loovad ja mitmekesised. 

Ägeda kogemuse õpilastele pakkusid muusikaõpetaja Ehtel Kuldvere-Vent ja haridustehnoloog Alari Talv. Koostöös valmis katsetamist, tehnikat ja muusikaloomet sisaldav tund. Õpilased õppisid kasutama “Playtron midi controller” seadet, mille abil on võimalik elektrit juhtivate asjade (sh puu- ja juurviljad) kaudu mängida ja salvestada helisid. Elevust jagus terveks päevaks.

Lapsevanem Randel Kreitsberg käis õpilastele selgitamas mikroplasti ohtlikkuse temaatikat. Koos käidi prügimatkal, kus õpilased otsisid loodusesse sattunud jäätmeid ja arutati, mida nedega teha saaks, kuhu tegelikult prügi jõudma peaks ning mis on taaskasutus.

Abiõpetaja Paula Saaremäe valmistas ette õpetajatele kasutamiseks neli erinevat töötoa kirjeldust ja tegevuskomplekti, mida õpetajad iseseisvalt oma klassiga selle nädala jooksul kasutada said. Teemadeks või valmistamine, tokisaia küpsetamine, vallatu hernes (kuuliraja moodustamise võistlus), maagiline piim. Õpetajad võtsid pakkumise meeleldi vastu ja kasutasid oma tundides vahendeid aktiivselt.

Õpetaja Evelin Toom kuulutas välja Goldbergi masina konkursi, mille tähtajaks on  30. september. Selleks, et veel osaleda, tuleb sul koos sõprade, vanematega, klassikaaslastega või üksi ehitada vähemalt viiest erinevast elemendist Goldbergi masin. Mida pikema raja suudad ehitada, seda ägedam! Filmi töötav masin üles ning saada oma video aadressil heliiseriisaar@elvag.edu.ee märksõnaga Goldberg_oma nimi_klass. Oluline on filmida laiupidi (landscape). Nutimate õpilastelt on esimene töö laekunud. Jääme ootama põnevaid videosid ka teistelt! 

Õpetaja Kristiina Jänes osales oma klassiga Teaduskeskuse Ahhaa poolt välja kuulutatud õpilaskonkursil “Meister komposter”. Selleks saadeti koolile kiirkomposter, mida õpilased nelja nädala jooksul täitsid ja komposteerimise kohta uurisid. Võistlustööks koostati õpimapp komposteerimise kohta ning õppevideo, kuidas kiirkompostrit kasutada ja kus saadud produkte (orgaaniline vedelväetis ja komposteeritud muld) kasutada.

Kõigele lisaks külastas meid sel nädalal teadusteater “Kolm põrsakest”, toimusid ägedad teadusest ja katsetamisest inspireeritud tunnid (hologrammi töötuba, toidukuller drooni tund, katsed kodukeemiaga ja palju muud). Koolimajas kohtas põnevusest ärevaid lapsi ja õpetajaid igal sammul! Oli tõeliselt nauditav Teadlaste öö Festival.

Aitäh kõikidele korraldajatele ja osalejatele – me oleme uhked, et Elva Gümnaasiumis on nii tegusad õpetajad, õpilased ja lapsevanemad.

Või meisterdamise töötuba

Tokisaia küpsetamine

Playtron Töötuba